دلیل استفاده از ایسیو در موتور خودرو

امروزه خودروهای قدیمی و کاربراتوری به دلیل تولید آلاینده‌های بیشتر و مصرف سوخت نامناسب جای خود را به خودروهای انژکتوری داده‌اند. تمام خودروهایی که ما به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم از نوع انژکتوری هستند.

 

 

در خودروهای انژکتوری وظیفه کنترل نسبت سوخت به هوا و زمان‌بندی جرقه توسط یک کامپیوتر کنترل می شود. به این کامپیوتر اصطلاحا ایسیو (ECU) گفته می‌شود. ایسیو در واقع مخفف Engine control unit می باشد که به معنای مجموعه کنترل کننده موتور خودرو می‌باشد.

لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که، در خودروهای امروزی تمامی تجهیزات خودرو توسط کامپیوترهای مختلف با اسامی متفاوت کنترل می‌شوند.


ایسیو موتور خودرو چگونه کار می‌کند؟

 به طور بسیار ساده می‌توان گفت:

ایسیو خودرو با دریافت اطلاعات از سنسورها و انجام محاسبات لازم با استفاده از این اطلاعات به عملگرها دستورات لازم را می‌دهد.

با استفاده از این توضیح موضوع را به این سه بخش تقسیم می‌کنیم:

  • نقش سنسورها
  • نقش ایسیو
  • نقش عملگرها

 

نقش سنسورها

به عنوان مثال در موتور خودرو، همواره سنسورهای بسیاری در حال جمع آوری اطلاعات به صورت لحظه‌ای از موتور خودرو هستند.

سنسورها اطلاعات کلیدی همچون: دور موتور، میزان اکسیژن در گازهای خروجی، فشار هوای ورودی، دمای هوای ورودی، حجم هوای ورودی، میزان ناک (لرزش) موتور، موقعیت میل سوپاپ و… را جمع‌آوری می‌کنند و به ایسیو ارسال می‌کنند.

  • نقش ایسیو

ایسیو پس از دریافت اطلاعات از سنسورها آن‌ها را در فرمول‌های از پیش تعیین شده قرار می‌دهد. با توجه به شرایط کارکرد موتور خودرو همواره ضریب‌هایی را برای این فرمول‌ها در نظر می‌گیرد تا، موتور خودرو در همه شرایط کارکرد بهترین کارایی را داشته باشد. این ضرایب با توجه به نوع موتور و شرایط کارکرد متفاوت است.

ایسیو خودرو با استفاده از اطلاعاتی که از سنسور‌ها دریافت می‌کند، همواره در حال تطبیق دادن خود با شرایط موجود است.

دلیل این موضوع این است که موتور خودرو باید در تمام شرایط رانندگی تولید آلایندگی استاندارد، و همچنین مصرف سوختی مدیریت شده داشته باشد. به طور کلی به این کار ایسیو Adaptation یا خودسازگاری می‌گویند.

  • نقش عملگرها

ایسیو خودرو پس از انجام محاسبات لازم باید دستوراتی را به موتور خودرو بدهد. اجرا کنندگان این دستورها عملگرها هستند. در موتور خودرو عملگرهایی همچون انژکتورها، کوییل‌ها، شمع‌ها، استپر موتور و یا دریچه گاز، شیر بازخوران گازهای اگزوز، شیر برقی زمان بندی متغیر سوپاپ‌ها و… وجود دارند.

هر خودرو با توجه به نوع طراحی و میزان پیشرفته بودن موتور عملگرهای متفاوتی دارد.

در خودرو های انژکتوری ایسیو خودرو با دریافت اطلاعات از سنسورهای مختلف و تحلیل آن‌ها با توجه به شرایط کاری مختلف موتور، بهترین زمان و مقدار پاشش را برای انژکتور محاسبه می‌کند، همچنین بهترین زمان جرقه را برای شمع ها نیز تعیین می‌کند.

با این کار موتور خودرو همواره با کمترین میزان آلایندگی و مصرف سوخت کار می‌کند؛ بدون اینکه به کارایی موتور لطمه ای وارد شود.


ریست ایسیو موتور چیست؟

در ایسیو موتور دائما در حال تطابق دادن خود با شرایط مختلف با استفاده از ضرایب گوناگون است. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که، ایسیو دیگر نمی‌تواند خود را تطابق دهد. در این حالت باید کاری کرد تا ایسیو دوباره از نو شروع کند و مجددا خود را با کارکرد موتور سازگار کند.

این کار باید با استفاده از دیاگ‌ها انجام شود تا با انجام عملیات ریست ایسیو موتور مجددا ایسیو خود را با شرایط موجود سازگار کند.

لازم است به این نکته هم اشاره شود که پس از تعمیرات موتوری و یا تعویض برخی از قطعات الکترونیکی موتور نیز باید ریست ایسیو موتور را انجام داد تا ایسیو بتواند به خوبی خود را با شرایط موتور تطابق دهد.